2500 Yıllık Kayıp Bir Şehir Bulundu

0


Yunanistan’ın Atina şehrinin 300 km kuzeyinde, toprağın altına gömülmüş 2500 yıllık bir şehir bulundu.

Bölgedeki Vlochos köyünün kalıntılarını incelerken, bilim adamları, kule, sur gibi yapılardan geliyormuş gibi görünen kalıntılara rastladılar. Bulguları daha yakından incelediklerinde, büyük bir keşif yaptıklarını anladılar.

content-1481648456-lost-city1
Şehrin surları ve kanalları havadan bu şekilde görülüyor.

Takım lideri Robin Ronnlund yeni keşif hakkında şunları söyledi: ”Altımızda bir şehir meydanı ve caddeler olduğunu farkettiğimizde, oldukça büyük bir yerleşim bölgesinin üzerinde olduğumuzu anladık. … Surların içinde kalan alan 40 hektardan fazla. Ayrıca çeşitli mutfak gereçleri, madeni paralar bulduk ve bunlar şehrin yaşını belirlememizde bize yardımcı oldu. Bulduğumuz en eski gereçler, MÖ 500 yılı civarına ait. Görünüşe göre şehir daha sonra MÖ 400 ile MÖ 300 arasında oldukça gelişmiş. Daha sonra, henüz kesin olarak bilemediğimiz bir nedenle terk edilmiş. İlk tahminlerimize göre, Roma İmparatorluğu’nun bölgeyi işgali şehrin terk edilmesinin nedeni olabilir. … Bu bölge daha önce küçük bir tepe üzerinde pek önem arz etmeyen kalıntılarla biliniyordu. Şimdi ise tepenin altında muazzam bir tarih bulduk. Bu yerleşimi daha önce kimsenin keşfetmemiş olması gerçekten ilginç bir gizem.”

content-1481648332-greek-pottery-2
Kalıntılar içerisinde bulunan MÖ XI. Yüzyılın sonlarından bir testi parçası

Bilim adamları kalıntılara zarar vermemek için önce radar kullanarak şehrin haritasını çıkaracaklar. Kazı çalışmaları ise daha sonra başlayacak.

 

 

Gökhan Baş

Cevap bırakın

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com