Cassini, Satürn’den İlk Fotoğrafları Yolladı

0


Yirmi yıllık yolculuğun ardından, NASA’nın Cassini isimli uzay mekiği, planlandığı gibi 30 Kasım 2016 günü Satürn semalarına ulaştı. Cassini, Eylül 2017’ye kadar Satürn ile ilgili veri toplayacak ve NASA’ya fotoğraflar yollayacak. Daha sonra yörüngeden çıkıp Satürn yüzeyinde infilak ederek görevini tamamlayacak. (Teknik olarak Satürn’ün yüzeyi yok, ama anladınız)

Bu plan çerçevesinde, Cassini’den ilk fotoğraflar NASA’ya ulaştı.

Aşağıda gördüğünüz kolajdaki fotoğraflar 2 Aralık 2016 günü Cassini’nin geniş açılı lensiyle çekildi. Kolajdaki her fotoğraf, farklı ışık dalgalarına reaksiyon gösteren farklı filtreler kullanılarak  çekildiğinden, farklı yükseklikteki bulutları gösteriyor. Gezegenin kuzey kutbu ve devasa bir altıgen şeklindeki hava kütlesi resimde görülebiliyor. Altıgenin her kenarının uzunluğu Dünya gezegeninin çapı kadar.

pia21053_1045

 

 

Bu fotoğraf ise 4 Aralık 2016 günü çekilmiş. Fotoğrafta, Satürn’ün beşinci en büyük uydusu olan Tethys’i görüyorsunuz. Yüzeyi dünyanın uydusu ay gibi kraterlerle dolu olan Tethys’in yüzeyindeki en büyük kraterin adı Odysseus ve çapı yaklaşık 400 km kadar. N00272702

Gökhan Baş

Cevap bırakın

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com