Çin, Çernobil Dışlama Alanında Gelecek Yıl Bir Güneş Enerjisi Tesisi kuracak

0

Çernobil’i denince, düşündüğünüz son şey çevre dostu enerji üretimi. Ancak yakında terkedilmiş arazinin rezil nükleer sönümün görüntüsünü çevreleyen büyük bölümleri devasa bir güneş enerjisi santraline ev sahipliği yapacak.

Fikir başlangıçta bu yaz ortaya atıldı, ancak şimdi iki Çinli şirket resmi olarak mantoyu kaplıyor gibi görünüyor. Reuters, iki enerji şirketi olan GCL-SI ve CCEC (devlete ait Çin Ulusal Makine Sanayi A.Ş.’nin yan kuruluşu) tarafından önümüzdeki yıl 1 gigawatt’lık bir fabrika inşa etmeyi umduklarını açıkladı.

Reuters’e göre GCL-SI başkanı Shu Hua, “bir kez hasar gören bölgeyi yeşil ve yenilenebilir enerjiyle yenilemeye çalışırken göze çarpan sosyal yardımlar ve ekonomik olanlar olacak” dedi.

Nisan 1986’da Çernobil nükleer enerji santralinin çökmesinden sonra, Pripyat kenti, Güneş’in güneşini toplamak için ideal olan 2.600 kilometrekare (1.000 kilometrekarelik) ormanlık alan ve açık arazi ile çevrilidir.

4 numaralı reaktör binasının kalıntılarının çevresindeki radyasyon seviyeleri halen tehlikeli derecede yüksektir ve binlerce yıl da böyle kalacaktır. Erime olayından bu yana geçen 30 yılda bilim adamları, yerel hayvanlara zarar veren radyasyona ilişkin bazı kanıtlar gördüler.

Fabrikanın kesin konumu açıklanmadı ancak, şirket yetkilileri, araziyi radyasyon seviyeleri bakımından uzun süredir araştırdıklarını söyledi.

Cevap bırakın

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com