Evrimi kendi vücudunuzda gözlemleyin

0

Tek hücreli bakteriden başlayan evrim sürecinde, tüm soy acağımıza bakacak olursak, atalarımız içinde suda yüzenler de, tüyleri olanlar da, kuyruğu olanlar da vardı… Ve esasen bunu kanıtlamak için bilim adamı olmamıza da gerek yok. Sadece kendi vücudumuza bakmamız yeterli.

İnsan formuna evrilmeden önceki atalarımızın kullandığı organların veya davranışların kalıntıları hala üzerimizde. Buna ingilizcede ‘Vestigial human organs and traits’ deniyor. Türkçeye ‘İşlevini yitirmiş organlar ve davranışlar’ şeklinde çevirebiliriz.

Şimdi birkaç örnek verelim:

  • Tüylerimizin diken diken olması: Vücudumuzdaki tüm tepkilerin ve tüm organların bir işlevi olduğunu varsaysak; üşüdüğümüzde, heyecanlandığımızda veya korktuğumuzda tüylerimizin diken diken olmasını işlevsel olarak açıklayamayız, ama biylojik evrim bunu açıklıyor. Soy ağacımızda 2-3 milyon geriye gidersek, vücudumuzun bir kürkle kaplı olduğunu görüyoruz. Üşüdüğümüzde, tüylerimizi dikleştirerek aralarına daha çok hava hapsedip daha yalıtkan hale getiriyor, ve bu sayede soğuktan daha iyi korunuyorduk. Korktuğumuzda, yine tüylerimizi dikleştirerek bizi korkutan düşmanımıza daha tehditkar görünüyorduk. Heyecanın tüylerimizi diken diken etmesi ise çiftleşmeyle veya grubun lideri olarak kendi sınırlarımızı korumak amacıyla görüntümüzü daha şaşalı, gösterişli, ve tehdit edici hale getirmek ile ilgili.
  • Apandis, ve 20 yaş dişleri: Apandis ve 20 yaş dişleri, bize daha çok selüloz tüketen atalarımızdan armağan. Şu anda bitkilerin yapraklarını rahatlıkla sindirebilsek de, çoğu bitkinin gövdelerini sindiremiyoruz. Dünya tarihinde bir dönemde kuzey atlantik akıntılarının dünya iklimini etkileyip atalarımızın yaşadığı Afrika kıtasını çölleştirmesi sonucu, atalarımız çok zor besin buluyorlardı, ve bu yüzden bitkilerin gövdelerini de yiyorlardı. Apandisit olduğumuzda hiçbir yan etki olmadan aldırabildiğimiz, işlevsiz apandis uzantısı o dönemde selüloz sindirimini sağlıyordu. Ayrıca, bu tip besinler daha çok çiğneme gerektirdiğinden çenemiz daha büyüktü, ve 20 yaş dişlerimiz için daha çok yer vardı. Günümüz insanları için apandis uzantısı ve 20 yaş dişleri işlevsiz.
  • Kuyruk kemiği: Omuriliğimizin altındaki uzantının kuyruk kemiği olarak adlandırdığımızı hepimiz biliyoruz. Bunun bir benzetme olduğunu, ya da bulunduğu yerden dolayı bu şekilde adlandırıldığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kuyruk kemiğimiz, gerçekten de kuyruğumuz. Yine soy ağacımızda yeteri kadar geriye gidersek, atalarımızın kuyruklu olduğunu görüyoruz. Ancak kuyruğumuz işlevini yitirdiği için zamanla küçüldü ve derimizin altında kaldı. Buna rağmen hala kuyruğumuz var! Kuyruğumuzu uzatan gen anne karnındayken harekete geçip kuyruğumuzun kısa kalmasını sağlıyor. Ancak, geçmişte bu genin aktive olmadığı durumlar oldu ve kuyrukla doğan insan vakalarına bir çok kez rastlandı.
  • Parmaklarımızın arasındaki perdeler: Parmaklarımızın arasındaki perdelerin günümüzde hiçbir işlevi yok. Ancak tüm memelilerin su hayvanlarından evrildiği biliniyor, ve parmaklarımızın arasındaki perdeler bize suda yaşayan çok eski atalarımızdan bir armağan.
  • Bebeklerin elleriyle ve ayaklarıyla sarmalaması: Belki dikkatinizi çekmiştir, yeni doğan bebeklerin eline ne verirseniz, sıkıca sarmalarlar. Ayaklarına dokunursanız da ayaklarını bükerek sarmaya çalışırlar. Bu da bize ağaçta yaşayan atalarımızdan kalma bir davranış. Yukarıda, apandis/20 yaş dişi bölümünde bahsettiğimiz büyük iklim değişiminden önce, Afrikada atalarımızın yaşadığı bölge çok sık ağaçlarla kaplıydı, ve atalarımız da ağaçlarda yaşıyordu. Doğal olarak, besin bulmak için zaman zaman bebeğimizi terketmek zorunda kalıyorduk, ve bu süre zarfında bebeğimizin ağaç dallarına sıkı sıkı tutunması gerekiyordu. Bu davranışı modern bebeklerle deneyenler oldu. Ve herhangi bir günümüz bebeğinin ellerini bir ağacın dallarının üzerine yerleştirirseniz, rahatlıkla tutunup kendi ağırlığını kaldırabiliyor, üzerine üstlük uzun süre yorulmadan o şekilde dala asılabiliyor.

Bu saydıklarımız işlevini yitiren organlardan ve davranışlardan sadece bazıları. Sizin aklınıza gelen başka davranışlar ve organları yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

Gökhan Baş

Cevap bırakın

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com