Güneşe En Yakın Yıldızın Yörüngesinde Dünya Benzeri Gezegen Bulundu!

0

Dünyaya yaklaşık 4.22 ışık yılı mesafede, en yakın yıldız olan Proxima Centauri’nin üzerindeki yerçekimi hareketlerinden yola çıkarak, bilim adamları bu yıldızın yörüngesinde dönen, dünyaya benzer  bir gezegen olduğunu keşfettiler.

Proxima B adı verilen bu gezegen, dünyanın 1.3 katı bir kütleye sahip, ve tahminlere göre yaklaşık 5 milyar yaşında. Proxima B, güneşi Proxima Centauri’ye 7.5 milyon km uzaklıkta. Bu uzaklık dünya ve güneş arasındaki uzaklığın yaklaşık 20’de biri, bu yüzden de Proxima B, Proxima Centauri çevresindeki bir turunu 11.2 gün gibi kısa bir sürede tamamlıyor. Proxima Centauri ‘Kızıl Cüce’ diye tarif edilen ve güneşe göre çok daha az enerji veren  bir yıldız olduğundan, Proxima B’nin bu yıldıza olan kısa mesafesi tam da dünya benzeri şartların oluşması için mükemmel bir ortam hazırlıyor. Öyle ki, Proxima B’nin kayalık olduğu, ve yüzeyinde sıvı su olduğu tahmin ediliyor. Mevcut bulgular bir araya getirildiğinde, bu gezegende hayat olması da olası. Bu gezegenin hep aynı yüzü güneşine dönük (Dünya-Ay yörüngesinde olduğu gibi) bu yüzden de bir yüzü sürekli gündüz, bir yüzü sürekli gece. Ancak, Proxima Centauri 3’lü yıldız sisteminin içinde olduğundan, (Alpha Centauri A, Alpha Centauri B, Proxima Centauri) Proxima B’nin gecesi, muhtemelen bizim gecemiz kadar karanlık değil.

Fazla heyecanlanmadan şunu belirtmekte fayda var: Her ne kadar Proxima Centauri bize en yakın yıldız olsa da, insanlığın şimdiye kadar ürettiği en hızlı uzay araçlarının bu yeni bulduğumuz gezegene ulaşması, 20,000 (Yirmi Bin) yıl alıyor. Diğer taraftan, şunu da unutmamak lazım ki, bilim adamları şimdiye kadar hiç bu kadar uzağa gidecek teknolojiler ve yüksek hızlar üzerinde çalışmadılar. Belki de, Proxima B’nin keşfi bu konuda bir motivasyon olacak. Örneğin,Stephen Hawking’in de desteklediği, 100 milyar dolar yatırımla işe koyulan Breakthrough Starshot isimli organizasyon, nanocraft ismini verdiği teknolojiyi kullanarak Proxima Centauri’ye 20 yılda ulaşmak üzerinde çalışmaya başladı bile.

This artist’s impression shows a view of the surface of the planet Proxima b orbiting the red dwarf star Proxima Centauri, the closest star to the Solar System. The double star Alpha Centauri AB also appears in the image to the upper-right of Proxima itself. Proxima b is a little more massive than the Earth and orbits in the habitable zone around Proxima Centauri, where the temperature is suitable for liquid water to exist on its surface.
Temsili Proxima B resmi.
Gökhan Baş

Cevap bırakın

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com