X-Ray Laser, Gerçek Zamanlı Anlık Fotoğraflarda Biyolojik Reaksiyonu Gösteriyor

0

Kaliforniya’daki SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuarı’ndaki bilim adamları, ilk kez proteinlerin üretimini düzenleyen bir RNA “düğmesi” ile etkileşen bir kimyasalın olduğunu gözlemledi. Araştırmacılar, adenin molekülünden gelen bir kimyasal sinyale yanıt olarak milyonlarca RNA bölümünün değiştiğini gözlemledi.

Bu çığır açan gözlem, SLAC’ın devrim yaratan X-ışını serbest elektron lazerleri ile mümkündür, en hızlı ve en az kimyasal ve biyolojik reaksiyonların bazılarını gözlemleme yeteneğine sahiptir. Doğa’da yayınlanan sonuçlar, çoğu kanser türünde rol oynayan retrovirüslerin genetik materyali olan RNA’nın daha iyi anlaşılmasına yönelik kapıyı açıyor.

Belli biyolojik şaltere bir riboswitch denir ve sadece bakterilerde bulunur. Uluslararası araştırmacılar ekibi, koleraya neden olan bakteri ile ilgili olan Vibrio vulnificus adlı spesifik bir gruba baktı.

Bilim adamları, anahtarın nasıl aktive edildiğiyle ilgili detayların anlaşılmasının, anahtarın etkisiz hale getirilmesine, böylece protein üretiminin durdurulmasına ve enfekte insanlara herhangi bir sonuç getirmeyecek zararlı bakterilerin öldürülmesine neden olabileceğine inanıyorlar.

Gözlemler kolay değildi. X-ışınları öylesine güçlüdür ki molekülleri yok eder ve genellikle büyük kristaller içine gömülürler. RNA, böyle çalışması için çok esnektir, bu yüzden ekip RNA’daki değişiklikleri saniyenin milyarda bir oranında yakalamasına izin veren nanokristaller geliştirmiştir.

Ulusal Kanser Enstitüsü Kanser Araştırmaları Merkezi’ndeki Ekip lideri Yun-Xing Wang “Önceki SLAC’ın X-ışını lazerindeki deneyler, ışığın tetiklediği fotosentez gibi biyolojik reaksiyonları incelemişti. Ancak, iki biyomolekülün gerçek zamanlı ve atomik ölçekte kimyasal etkileşimi ile tetiklenen ilk gözlem budur” dedi.

Bu, X-ışını serbest elektron lazerlerinin şimdiki teknolojinin veya ufukta başka hiçbir teknolojinin yapamayacağını sunduğu eşsiz yeteneği gösteriyor. Sanki çok hızlı deklanşör hızına sahip bir kameranız var, bu nedenle hareket halindeki biyomoleküllerin her hareketini yakalayabilirsiniz.

Cevap bırakın

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com